fbpx
Amazon E-Ticaret

Bir trilyon dolara sahip piyasa değeriyle e – ticaret sektörünün en büyük şirketlerinden olan e-ticaret firması Amazon Türkiye’deki faaliyetlerine geçtiğimiz yıllarda resmen başladı. Kimi yazar ve gazetecilerin haber ve verilerine göre kurucusu ve sahibi Jeff Bezos’u dünyanın en varlıklı insanı yapan şirket, amazon.com.tr adresi üzerinden Türkiye’de online ticarete ve alış veriş severlere merhaba dedi. ABD menşeili e-ticaret devinin Türkiye faaliyetlerinin başına getirilen Amazon.com.tr Türkiye Müdürü Sam Nicols, “An itibarıyla, Türkiye’deki müşterilerimize, oldukça fazla yerli satıcımız ile birlikte milyonlarca ürünü hizmete sokmanın heyecanını yaşıyoruz. Önümüzdeki zaman içinde, ürün hacmimizi ve teslimat opsiyonlarımızı artırarak en iyi müşteri hizmetini verebilmek adına Türkiye’deki faaliyetlerimizi ilerleteceğiz” dedi.

Amazon.com.tr ütün satım hizmetleri Ülke Müdürü Alpagut Çilingir ise bu hususla ilgili olarak “E-ticaret ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanındaki gerek küçük gerekse büyük ölçekli işletmelerle aynı seviyede çalışma şansına sahip olurken, işlerini büyütme imkânı elde ediliyor. Tüm Amazon grubu olarak, satıcıların başarıya ulaşması için çeşitli yatırımlar yapmaya süratle devam ediyoruz; problemlerini azaltacak araçlar sunuyor ve satış hacimlerini artırmalarına destek oluyoruz.” şeklinde belirtti. O halde, 2017 yılında büyüklüğü 42 milyar TL’yi geçen Türkiye e-ticaret pazarına muntazam bir şekilde merhaba diyen Amazon’un Türk tüketicileri nazarında öne çıkan özellikleri neler?

Amazon’a Giriş

Türkiye’de yaşayan tüketici kitle, Amazon’a giriş için web versiyonu ile birlikte IOS ve Android’ in için hizmete sunulan mobil uygulamaları aracılığıyla erişebiliyor. Kullanıcıları bu mobil araçları oldukça rahat bir şekilde App Store yahut Google Play’den ücretsiz temin edebilmektedir. Site üzerinden alışveriş yapabilmek amacıyla bir diğer seçenek ise Amazon bizatihi mobil uygulaması olmaktadır.

Amazon’da Alış Veriş

Yirmi farklı kategoride milyonlarca ürünü bir arada sunan sitenin Türkiye çıkışında ilk günden beri satış yapan 1.000’in üzerinde milli ve yerli işletme mevcuttur. Yetmiş Beş TL ve üzerindeki siparişlerde bedelsiz teslimat seçeneğiyle Türk tüketicilere merhaba diyen Amazon’da kırtasiye, elektronik, sports, günlük kullanım, hobi, ev eşyası ve bebek ürünleri gibi çok zengin kategoride ürünler yer almaktadır.

Bugün itibariyle Amazon Türkiye’de iki farklı teslimat opsiyonu bulunuyor: Birincisi Standart Teslimat ve öteki Ekspres Teslimat. Standart teslimatta, satın alınan eşyalar İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa başta olmak üzere belirli iller için 2-3 iş gününde teslimatı yapılabilmektedir. Öteki şehirlerde bu zaman 3-5 iş günü. Köy ve kırsal bölgelerde ise 3-7 iş günü olarak değişmektedir.