fbpx
Arama Motoru Optimizasyonu Nedir ?

Teknolojinin hızına kimi zaman yetişilemiyor. Özellikle bilgisayar ve internetin insanların yaşamına girmesine bile beraber daha önce insanların hayal bile edemediği kavramlar insanların karşısına çıkmaya başladı. İşte onlardan bir tanesi dilimize Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilen SEO kavramı.

İngilizce karşılığı Search Engine Optimization olan Arama Motoru Optimizasyonu; herhangi bir web sitesinin, blogun Google, Yandex, Yahoo gibi muhtelif arama motorlarında kolay ve basit bir biçimde üst sıralarda çıkması için yapılan işlemdir. Kısaca SEO olarak adlandırılır ve başlı başına özel bir uzmanlık alanıdır.

SEO Çalışmaları Niçin Yapılmalıdır ve Ne İşe Yarar?

Ana hatları ile Arama Motoru Optimizasyonu nedir sorusunun yanıtını bu biçimde verdikten sonra neden günümüz koşullarında yapılması gerektiği ve ne işe yaradığını anlatmak gerekir ise şunlar ifade edilebilir:

Günümüzde küreselleşen dünya koşulları içinde bilgiye ve pazara ulaşmak son derece kolay. Bu ise bazen bir avantaja bazen de bir dezavantaja dönüşebiliyor. Firmalar ayakta kalmak için eskiye göre çok daha fazla uğraşmak zorunda kalıyor. İnternet ise artık son derece kapsamlı olarak kullanılıyor ve insanlar günlerce evlerinden kalkmadan her şeylerini internet üzerinden yapabiliyor. Alışveriş de bunlardan bir tanesi. Örneğin saf ipek bir gömlek almak istiyorlar. Bunun için saf ipek gömlek” olarak herhangi bir arama motoruna girdiklerinde karşılarına çok sayıda seçenek çıkıyor ama bazı siteler üst sıralarda çıkıyor ve doğal olarak insanlar ilk olarak o siteye giriyor. Dahası o site SEO kurallarına uygun olarak hazırlanmış ise müşteri anında o siteden başka arayışlara girmeden ürünü alıyor. İşte arama motoru optimizasyonu tam bu amaç için yapılan bir uygulama. Bilinirlik ve görünürlüğü artırmak. Rakiplerine karşı ayakta kalıp, satış ve Pazar payını artırmak için.

SEO Nasıl Yapılır?

Arama Motoru Optimizasyonu iki temel biçimde gerçekleşir. Site içinde yapılan çalışmalar. Site dışında yapılan çalışmalar. Bu çalışmaların her biri kendi içinde kapsamlı olarak gerçekleştirilmesi gereken paylaşımlardır. Kimi zaman tek bir kişinin değil, belli bir ekibin yapması gereken çalışmalardır.

SEO çalışmaları sırasında ilk olarak ilgili web sitesinin geniş bir biçimde analizi gerçekleştirilir. Bu yapılan analiz çalışmasından sonra sitenin arama motorlarında üst sıralarda çıkması için site içinde ne tür düzenlemeler yapılacağı belirlenir. Bu noktada son derece önemli olan ilgili site için anahtar kelimeler belirlenir. Site içinde eğer SEO için uygun olmayan içerikler varsa onlar yeniden düzenlenir. Meta taglar belirlenir. Backlink çalışmaları yapılır. Rakip firma durum analizleri gerçekleştirilir