fbpx
E- İhracat Nedir?

İnsanlar Adem ile Havva’dan bugüne çok ciddi bir değişim yaşadılar. Öyle ki bugün kimi zaman yaşanan teknolojik gelişmelere yetişmek mümkün bile olamıyor. Bir önceki çağda yani yirminci yüzyılda bilgisayarların gündelik yaşama girmesi ve bundan bir süre sonra insanların internet ile tanışması beraberinde çok yeni kavramları da beraberinde getirdi.

Başlangıçta bilgi amaçlı olan internet siteleri sonrasında pazarlama alanına da girdi. Buna istinaden de kısaca e-ticaret denilen elektronik ticaret siteleri devreye girdiler. İnsanlar artık irili ufaklı hemen her alanda yaptıkları ürünleri elektronik ticaret platformları üzerinden satabiliyorlar. Nitekim bu kavram da birçok kavram da olduğu gibi kendi içinde alt başlıklara ayrılıyor. İşte onlardan bir tanesi de e-ihracat. Yani elektronik ortamda ihracat yapmak

E-ihracat kavramını biraz daha açmak gerekir ise bu kavramın aynı zaman ihracat kavramının da bir alt başlığını ifade etmek gerekir. Mikro ihracat sınıfına girer. Toplam tutar KDV olmadan 75000 Euro değerini geçmeden yurt dışına yapılacak olan ve elbette elektronik ticaret gümrük beyanı ( ETGB) kapsamında olan bir kavramdır.

E-ihracat yapabilmek için firmaların karşısında iki farklı yöntem vardır. Bunlardan ilki kendi e-ticaret sitelerini kurarak buradan ürünlerini yurt dışı pazarlara sunmalarıdır. Bir diğer yöntem ise bu alanda hizmet veren Amazon gibi, Ebay dünya çapında bilinen siteler üzerinden satış yapmaktır. Elbette her iki yöntemi de kullanarak elektronik ortamda ticaret yapmak mümkündür. Burada tercih tamamen kurumlara kalmış durumdadır

E- İhracat Kimler İçin Uygundur? Avantajları Nelerdir?

E-ihracat özellikle yurt dışına ürün satmak ve global olmak, marka değerini yükseltmek kurumlar için en ideal olan kavramdır. Sınırların küçüldüğünü bu noktada anımsamak gerekir. Üstelik örneğin kişilerin son derece özgün bir ürünü varsa ve dünyanın her yerinde alıcı bulabilecek bir ürün ise o zaman elektronik ihracat küçük butik bir işletme olan bu firma için idealdir.

Yine kendi firması için bir B planı olmasını isteyen kurumlar da mutlaka adım adım yurt dışına yönelerek riskleri en aza indirgemelidir. Dahası bu alanda verilen ciddi destek ve teşvikler de olduğundan rahatlıkla yapılabilir.

E-İhracat Yapacak Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Kişi ve/veya kurumlar elektronik ortamda ticaret yapacak iken uymaları gereken kurallar e-ihracat için de geçerlidir. Eğer ihracat kendi internet siteleri üzerinden yapılacak ise hedef ülkeler için olan dillerde hazırlanan bir site olmalıdır. SEO kurallarına harfiyen uyulan bir site mimarisi olmalıdır. Kaliteli görseller kullanılmalıdır. Sitede alışveriş yapmak kolay ve anlaşılır olmalıdır. Fiyatlar abartılı olmamalıdır. Özetle e-ihracat son derece profesyonel bir iştir. Özen ve bilgi gerektirir.