fbpx
Email Marketing Nedir?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte ürün satmak ve bunu daha fazla insana ulaştırıp daha fazla kazanç sağlamak oldukça kolaylaştı. Yapılan araştırmalara göre e-posta sahibi olan insanların yaklaşık olarak yüzde 91′ i günde en az bir kerede olsa e-postasına gelenleri kontrol etmektedir. Bu kadar yüksek bir oranda olan pazarlama ve satış kanalını doğru ve etkin bir şekilde kullanarak oldukça etkili bir reklam yapılabilmektedir.

Email Marketing Ne Amaçla Kullanılır?

Email marketing diğer bir adıyla e posta pazarlaması, kendi belirlediğiniz sayıda olan hedef kitlenizdeki insanlara eposta yardımıyla ürün ve hizmetlerin reklamını ve pazarlamasını yapma kanalına denmektedir. Bu pazarlama ve bilgilendirici sistemin kullanılması basit ve oldukça hesaplıdır. İşletmelerin ve marka sahibi kişilerin hitap ettiği hedef kitleye kolay ve kısa yoldan ulaşabileceği bir dijital kanal niteliğindedir.

Bu Dijital Kanal Neden Önemlidir?

Herhangi bir kampanya ve duyurunuzu var olan veya yeni potansiyel müşterilerle basit ve kolay yoldan etkileşime girmenize olanak sağlar. Çoğumuz gün içindeki farklı markalardan ve işletmelerden bilgilendirme, indirim ya da tanıtım gibi içerikli olan mailler alıyoruzdur. Kimisi gelen kutusunda düşüp güncelliğini koruyor, bazıları da spam veya istenilmeyen mesaj kutusuna düşerek önemini yitirmiş oluyor. Email Marketing, güncel olarak yaptığı indirimleri, tanıtımları, doğum günü mesajları tarzında çeşitli e-posta içerikleriyle gönderildiği müşterilerin işletmeye veya markaya olan bağlılığı bu dijital kanal sayesinde artmaktadır. Eski pazarlama kanalları arasında yer alan Email Marketing, doğru strateji ile kullanılırsa kazanç potansiyeli oldukça yüksek bir platform niteliği kazandırır. Bu kanal yardımı ile kampanya oluşturmak ve böylelikle onları haberdar ederek birçok kişiye kısa sürede ulaşmak oldukça basit. Özellikle de düşük maliyetli olması nedeniyle KOBİ ‘lerin gözbebeği niteliğindedir.

Email Marketing Nasıl Yapılır?

Öncelikle bilinmelidir ki markalar ve firmalar tüketiciye sadece satış odaklı olmamalıdır.Genel olarak ilgi alanları, çıkan trendler ve onların ilgisini çekebilecek tarzda yaklaşım göstererek bu işe başlamalıdır. Bu işe başlanılmadan önce genel olarak bilgi sahibi olunmalı. İlk olarak mailde doğru mesaj kriterlerine uyulmalı yani mailin konusu, içerisi, kullanılan görsellerin ilgi çekiciliği, içerikteki üslup vb. kusursuz olarak düşünülüp tasarlanılmalıdır. Mailde marka ismiyle gönderim yapılmalıdır çünkü marka ismi kullanılması tüketiciye hatırlatıcı etkisi sağlar veya mailin spam kutusuna düşmesini engelleyebilir. Diğer bir husus,mail içeriğinde ilgi çekici bir başlık yer almalıdır.Böylelikle gelen kutusuna düşen bu mail kendini daha göze çarpacak bir niteliğe bürünmektedir. Ve son olarak da mail içeriğini kendinize göre kişileştirin. Böylece daha fazla kitleye ulaşıp, kısa sürede olumlu geri dönüşümler alabilirsiniz.